Catering – czy opłaca się prowadzić taki biznes?

Nie każdy lubi gotować, niektórzy nie mają też na to czasu. Często zdarza się, że w zabieganiu zamawiamy jedzenie, żeby w końcu zjeść coś ciepłego bez stania w kuchni godzinami. Okazuje się, że na tej grupie osób, której codziennością staje się korzystanie z usług cateringowych, można całkiem dobrze zarobić. Jak założyć tego typu biznes?

 

Zakładanie firmy cateringowej

Kilka lat temu bardziej popularna była nieco inna forma cateringu – dostarczanie jedzenia do szkół, przedszkoli, na konferencje czy szkolenia, a także imprezy okolicznościowe funkcjonuje od lat. Od jakiegoś czasu jednak coraz bardziej popularne robi się dostarczanie jedzenia do indywidualnych klientów. Są to wspomniane już osoby nielubiące gotować lub zapracowane, grup docelowych jest jednak trochę więcej. Możemy też wspomnieć tu o wegetarianach, weganach czy sportowcach, którzy nie zawsze dysponują odpowiednimi środkami do wykonania właściwej dla swojej diety potrawy. Należy więc liczyć się z tym, że jako firma cateringowa powinniśmy dopasować ofertę do wymagań klientów – w ten sposób będziemy mieli szansę, aby dany klient założył u nas subskrypcję.

Jak wyglądają kwestie formalne?

Nie możemy zapomnieć o tym, że jeżeli planujemy założenie firmy cateringowej, będziemy musieli zająć się też odpowiednimi dokumentami. Naszą działalność należy zarejestrować w CEIDG, ZUS-ie, Urzędzie Skarbowym i w Sanepidzie. Przy wyborze lokalu, w którym będą przygotowywane posiłki, należy kierować się wymaganiami, które stawia przed nami Sanepid. Bardzo ważne jest też zapewnienie systemu HACCP, a także zasad Dobrej Praktyki Produkcyjnej i Dobrej Praktyki Higienicznej, ponieważ opisują one warunki panujące w naszym lokalu, które mają zagwarantować zdrową żywność o odpowiedniej jakości.

Należy też liczyć się z faktem, że za wyposażenie lokalu od podstaw będzie trzeba trochę zapłacić. Kiedy już uporamy się z wyposażeniem miejsca, w którym gotowane będą dania, trzeba zająć się kwestią samochodu. On również powinien spełniać oczekiwania Sanepidu.

Jeżeli chodzi o pracowników, absolutne minimum to kierowca cateringowy i kucharz. Dobrze jest też zatrudnić kogoś do obsługi klienta. Wszyscy pracownicy powinni posiadać aktualne książeczki zdrowia.

Czyli jak to dokładnie jest z kosztami?

Dosyć dużą przeszkodą w rozkręceniu tego biznesu jest fakt, że kapitał początkowy dla rozpoczynającej swą działalność firmy cateringowej to mniej więcej 10-40 tysięcy złotych, bo gastronomia kosztuje. Musimy się z tym liczyć, ponieważ wszystkie kwestie związane z remontem i wyposażeniem decydują o tym, jak dalej będzie toczyła się działalność. Kiedy przejdziemy przez początek, będziemy musieli pamiętać o kosztach stałych i zmiennych, takich jak czynsz i media w lokalu, wypłata dla pracowników, benzyna czy produkty. Musimy szczególnie dbać o zadowolenie klientów, tak żeby zyskać ich stałą grupę. Pamiętajmy, że tak naprawdę od nich zależy, czy wszystkie nasze wcześniejsze działania przyniosą jakiś zysk. Dobrze jest założyć stronę internetową, która zachęci do złożenia zamówienia – powinno znaleźć się na niej szczegółowo opisane menu oraz zdjęcia zachęcająco wyglądających potraw. Catering może okazać się strzałem w dziesiątkę.